Featured Stories
Go back

 

2018 TN Posters on the Hill Presenters

Blaine Gundersen
Poster Title: Love.Hate.Love
Mentor: Billy Renkyl          Department: Art & Design

Jordan Miller
Poster Title: Accurate Localization for Small Scale Mobile Robots
Mentor: John Nicholson          Department: Engineering

Ronnie Roberts
Poster Title: Becoming more prepared: How to create change in college students by focusing on reading abilities
Mentor: Lauren Wells          Department: Teaching & Learning

2017 TN Posters on the Hill Presenters

Dominic Critchlow
Poster Title: Remote Sensing through Stratospheric Balloons
Mentor: J. Oelgoetz            Department: Physics

Travis Hodge
Poster Title: Stellar Label Approximations and Carbon Abundances of Carbon Enhanced Metal Poor Stars
Mentor: J. Allyn Smith           Department: Astronomy

Elizabeth Johnson
Poster Title: The Effects of Socioeconomic Curriculum on Gifted Students
Mentor: E. Lynch-Alexander Department: Educational Specialties

Shelia Johnson
Poster Title: The Relationship between Limitations in Daily Activities and the Receipt of Social Support among Cancer Survivors in the U.S.
Mentor:                                Department: Chemistry

Ronnie Roberts
Poster Title: Effects of Proficient Readers Strategies on Reading Comprehension and Writing Proficiency in College-Aged Students
Mentor: L. Wells                   Department: Teaching and Learning

Jacob Robertson
Poster Title: Discovery of a New Quasar: SDSS J022155.26-064916.6.
Mentor: J. Allyn Smith          Department: Astronomy

Elizabeth Wilcox
Poster Title: Hippocrates Woman: The Farce
Mentor: S. Kershner            Department: Languages & Literature

 

2017 National Council of Undergraduate Research Conference News

The Office of Undergraduate Research would like to congratulate the winners of our recent grant competitions:

2017-2018 Undergraduate Research Enrichment Fund Recipients

Timothy Chaffin- Department of Biology (Mentor: Dr. Serge Markov)
Blaine Gundersen- Department of Art & Design (Mentor: Billy Renkyl)
Kindyl King- Department of Mathematics (Mentor: Dr. Samuel Jator)
Josh Kraft- Department of Biology (Mentor: Dr. Carol Baskauf)
Jordan Miller- Department of Computer Science (Mentor: Dr. John Nicholson)
Ally Xiong- Department of Biology (Mentor: Dr. Stefan Woltmann)

 

2016-2017 Final Class Presidential Research Scholars

Deborah Gulledge- Department of Physics & Astronomy (Mentor: Dr. J. Allen Smith)
Jack Dingus- Department of Geosciences (Mentor: Dr. Kallina Dunkle)
Jacob Fletcher- Department of Chemistry (Mentor: Dr. Carrie Brennan)
Jared Averitt- Department of Biology (Mentor: Dr. Serge Markov)
John Shelton- Department of Biology (Mentor: Dr. Dwayne Estes)
Laura Judy- Department of Physics & Astronomy (Mentor: Dr. Roman Holovchak)                                Matthew Pierson- Department of Biology (Mentor: Dr. Chris Gienger)
Ryan Honea- Department of Mathematics (Mentor: Dr. Matt Jones )
Sara Straussberger- Department of Art & Design (Mentor: Dr. Michael Dickins)

Thomas Murphy- Department of Languages & Literature (Mentor: Dr. Karen Sorenson)

2015-2016 Presidential Research Scholars

Dominic Critchlow - Department of Physics and Astronomy (Mentor: Dr. Justin Oelgoetz)
Nicole Kirch - Department of Engineering Technology (Mentor: Dr. Na Zhu)
Joan Klages - Department of Biology (Mentor: Dr. Chad Brooks)
Savannah Price - Department of Biology (Mentor: Dr. Gilbert Pitts)
Laura Sanders - Department of Biology (Mentor: Dr. Chad Brooks)
Nicole Santoyo - Department of Art and Design (Mentor: Mr. Paul Collins)
Macon St. Hilaire - Department of Art and Design (Mentor: Dr. Tamara Smithers)
Emily Stark - Department of Mathematics and Statistics (Mentor: Dr. David Menser)
Paul Watkins - Departments of Art and Design & Mathematics and Statistics (Mentors: Ms. Virginia Griswold and Dr. Ramanjit K. Sahi)
Isaac Wilbur - Department of Physics and Astronomy (Mentor: Dr. William Longhurst)

2015 Summer Undergraduate Research Fellows

Jared Averitt - Department of Biology (Mentor: Dr. Sergei Markov)
Pat Barron - Department of Geosciences (Mentor: Dr. Kallina Dunkle)
Brooke Bedal - Department of Biology (Mentor: Dr. Chris Gienger)
Ian Chambers - Department of Sociology (Mentor: Dr. Trevor Brooks)
Benjamin Hardin - Department of Computer Science and Information Technology (Mentor: Dr. John Nicholson)
Christina Hunter - Department of Biology (Mentor: Dr. Amy Thompson)
Daniel Suiter - Department of Biology (Mentor: Dr. Chad Brooks)
Dustin Thede - Department of Psychology (Mentor: Dr. Brian Hock)
Lisa Tucker - Department of Biology (Mentor: Dr. Stefan Woltmann)
Elizabeth Upshur - Department of Languages and Literature (Mentor: Ms. Laura Schultz)
Lynn von Hagen - Department of Biology (Mentor: Dr. Stefan Woltmann)
Darlene White - Department of Sociology (Mentor: Dr. Jonniann Butterfield)